Potřebujete poslat velké soubory více lidem? Uložit si někam svoji práci, aby byla přístupná ze kteréhokoli počítače? Chcete posílat prezentaci, fotogalerii nebo muziku přímo k poslechu? Studentské městečko poradí, jak toho docílit rychle a jednoduše.

Jak posílat a sdílet soubory pomocí internetu
Při práci s digitálními technologiemi se často stává, že potřebujte poslat nějaký svůj výtvor dalším lidem a standartní mail vám k tomu nestačí. Prozkoumali jsme zákoutí internetu, abychom vám přinesli některé z možností přenosu balíků dat, a to pomocí upload&share serverů.

Upload = nahrávat ze svého počítače jinam
Princip upload&share je prostý. Poskytovatelé takových služeb umožňují nahrát data z vašeho počítače na server poskytovatele. Vaše data jsou potom přístupná kdykoli a z jakéhokoli počítače, stačí znát správný odkaz a případně heslo.

K čemu je to dobré?
Stalo se vám někdy, že jste museli odevzdat protokol, esej nebo jakoukoli jinou písemnou práci a nestihli jste ji dodělat? Zpracovávali jste ji v týmu a poslat si nedodělek na mail a následně ho dodělat v internetové kavárně nebo počítačové učebně ve více lidech jednoduše nešlo? Vyřešte takovou situaci snadno a rychle. Stačí nahrát soubory, nebo balík souborů (zabalit např. pomocí WinRaru) na jeden z upload serverů a pak už rozesílat jenom odkazy po ICQ nebo mailu.

Musím soubory posílat každému zvlášť?
Upload server vám umožní nahrát soubor jen jednou a ostatní si jej pak mohou stáhnout sami. To značně urychluje práci a také můžete šířit svoje výtvory jednoduše, pouze zkopírováním odkazů.

Jaké soubory mohu takto sdílet?
Jakékoli. Můžete sdílet písničky, obrázky, videa i dokumenty. Rozdíl je však v tom, jakým způsobem. Buď je můžete nahrát na servery, které je zpracují jako data obecně. To znamená, že jakmile kliknete na odkaz, nabídne se vám hned možnost stahování. Nebo můžete své soubory vložit na specializované servery. Když pak nahrajete obrázek na "obrázkový" server, zobrazí se vám v okně prohlížeče.

Sdílejte hudbu na svých stránkách
Svoji hudbu lze nahrát na server boomp3. Ten vám po zpracování mp3 vyhodí odkaz na stránku, kde si může písničku poslechnout kdokoli. Dokonce k tomu nepotřebuje přehrávač, server používá svůj na bázi flash. Písně lze i lehce vkládat na vlastní stránky.

Přímé zobrazení fotek, galerií a prezentací
Fotky a celé galerie můžete prezentovat svým známým pomocí programu Picasa od firmy Google. Jednotlivé obrázky pak pomocí českého ukazto.cz nebo imageshack.us. Prezentace a soubory pdf lze po bezplatné registraci přímo prohlížet a vkládat na slideshare.net.

Kam s objemnými daty?
Jeden z největších prostorů na českých stránkách poskytuje iskladka, a to až 2000 MB. Lze využít i Ulož.to, kde máte prostor 1200 MB. Ulož.to je velmi rychlé, ale má zabudováno vyhledávání. Pokud tedy nechcete, aby vaše soubory někdo našel, využijte raději jinou službu. Alternativní způsob, jak nahrát velký soubor, je rozdělit ho na menší části např. pomocí výše zmíněného WinRaru a potom jednotlivé části


Data Maximální velikost
iskladka.cz 2000 MB
ulozto.cz 1200 MB
filefactory.com 300 MB
rapidshare.com 200 MB
leteckaposta.cz 161 MB
edisk.cz 100 MB
 Obrázky

 

ukazto.cz 2 MB
imageshack.com 1,5 MB
imgshare.com 1 MB
Dokumenty

 

4shared.com 5 GB
slideshare.net (nutná registrace) 100 MB
 Hudba

 

boomp3.com Přímý poslech
 Video

 

youtube.com 1024 MB
stream.cz 300 MB
googlevideo.com 100 MB

zdroj: www.studentskemestecko.cz