„Čistota půl zdraví“ – Francis Bacon (1605)

Autor: Mike Rogers (žije v Japonsku)
Překlad: Zdeněk Kurfürst, říjen 2006

Myslíte si, že Feng Shui je šarlatánství? Zkuste přemýšlet znovu. Feng Shui přece dává jasný smysl a význam.Než dočtete tento krátký článek, tak uvidíte, proč je to jasné a budete se divit, že vás to netrklo dřív.

Chcete vydělat mnohem více peněz? Je to jednoduché, ukliďte veškerý nepořádek. Chcete mít život, který vás bude více naplňovat a šťastnější domov? Snadné, ukliďte veškerý nepořádek. Chcete se zbavit stresu a být kreativnější a tím i produktivnější? I to je lehké (teď už znáte odpověď, ukliďte veškerý nepořádek).

Zbavit se špíny a mít čistý, prostorný a světlý domov i pracovní prostředí, to jsou základní postuláty Feng Shui.

Co je Feng Shui? Skutečně vás nechci příliš otravovat podrobnostmi, ale přece jen pár informací by se asi hodilo. Feng Shui je obvykle překládáno jako „cesta vody a větru“. Slovy laika objasněno - „přece nechcete jet na loďce po rozbouřené řece a ještě navíc proti větru“ - to by mohlo být dostatečně srozumitelné.

Feng Shui, původem ze staré Číny, bylo využíváno v Asii po tisíciletí.

Navzdory tomu všemu, co jste slyšeli nebo četli o Feng Shui, bych vám rád v krátkosti jednoduše objasnil, proč vám Feng Shui pomůže dosáhnout toho, co od života čekáte: šťastnější rodinu, pohotovější domov, uvolnění od stresu, lepší pracovní výsledky a mnohem lepší finanční situaci. To vše jen díky uklizení prostor vašeho domova, kanceláře či obchodu. Základní princip Feng Shui nevyžaduje žádné investice, jen trochu času a nemusíte si najímat všechny ty poradce, aby přišli k vám domů a vykládali vám, co máte špatně. Vše co potřebujete, je trocha píle a úsilí. Může být něco jednodušší?

Může znít trochu komicky, když řeknu, že můžete vylepšit své podnikání a vydělat více peněz jen tím, že vyčistíte každý den své prostory, ale tak to je. Teď vám ukážu, jak to funguje a prosím promýšlejte následující scénář se mnou.

Jedete na výlet autem s rodinou. Jste unavení a hladoví, a tak se rozhodnete zastavit na jídlo. U silnice jsou dvě restaurace hned vedle sebe. Vejdete do první a vidíte, že zařízení je zchátralé. Rostliny napůl zvadlé s nahnědlými listy, stolky a židle jsou staré a poničené, podlaha si přímo říká o vytření, u výčepu se povalují staré noviny apod.

Vejdete tedy do druhé restaurace. Je zde čisto, koberec sice není nový, ale je vysáto a stolky se blýskají. Svěží rostliny hned u vstupu a personál je čistě oblečen a upraven.

Tak bych mohl pokračovat, ale proč? Myslím, že já i vy již máme jasno do které restaurace vezmeme rodinu.

Není to zřejmé? Jak může někdo čekat, že jeho podnikání bude prosperovat, když není schopen si ani najít čas na úklid ve vlastních prostorách a dohlédnout na to, co je jeho majetkem?

Proto nemějte ve své kanceláři ani doma uschlé rostliny. A samozřejmě nikdy je nemějte u vstupu do obchodních prostor či do domu. Když k vám lidé přijdou a uvidí zvadlé květiny či stromky, co jim to asi podvědomě řekne o vašem přístupu k podnikání či rodině? Co myslíte, kolik úsilí je potřeba k péči o pokojové rostliny? Když nejste schopni udělat toto, tak jak můžete očekávat, že vám budou lidé důvěřovat v podnikání a svěří vám své peníze? Pokud si myslíte, že to nevadí, tak si sněte svůj sen dál.

Nenechávejte povalovat hromady nepořádku na svém pracovním stole nebo za pokladnou. Protože co to asi řekne zákazníkům o vaší práci s dokumenty a tím pádem přístupu k ostatním záležitostem? Víte, co se říká o špičce ledovce? Když máte přeplněné odpadkové koše před vstupem do restaurace, nechtěl bych vidět nepořádek v zázemí.

Pokud jste prodejce (a kdo z nás není), potom musíte čekat, že lidé vás budou posuzovat podle zevnějšku. I když si nemůžete dovolit nablýskané nové auto, určitě si dokážete najít čas na vyčištění toho vašeho. Jak se asi budu cítit, když nakouknu do vašeho vozu a uvítá mne spousta papírků od sladkostí, prázdné kelímky od kávy, stvrzenky, odpadky či dokonce peníze povalující se na špinavých koberečcích? Řeknu vám, určitě ne dobře.

Přemýšlejte takto: Může od vás někdo očekávat dobré služby, když váš domov či podnikatelský prostor jsou neuklizené? To víte, že nemůže.

Musíte si přiznat, že to, co jsem výše napsal, dává jasný smysl.

Stejná pravidla musíte uplatnit na své bydlení. Musí být udržováno v čistotě. Domov je místo, kde uniknete shonu a regenerujete. Je to místo, kde relaxujete a oddech má být potěšením. Kdo by nechtěl relaxovat a prožívat spokojené chvíle? A jak můžete odpočívat nebo si užívat svého času uprostřed hromady nečistoty?

Domov je hřejivým místem, které má svou identitu. Tato osobitost, ať už vaše jako jednotlivce nebo jako identita rodiny, musí být zachovávána. Již jsme si vyjasnili, že nemůžete obnovit své síly na místě plném nepořádku. Potřebujete domov a ten musí být udržován v čistotě. Vyneste odpadky, vytřete podlahu, vysajte koberce a především udělejte něco s těmi skomírajícími rostlinami.

Když se nad tím zamyslíte, tak pochopíte, že zvadlé rostliny evokují lidem smrt, a smrt rozhodně není nic, co by mělo být spojováno s podnikáním (tedy pokud neprovozujete pohřební ústav).

Mnoho psychologů, a myslím, že i většina lidí, bude souhlasit s tím, že jsme produkty našeho prostředí. A jaký typ produktu si myslíte že vytvoříte, ať už jako soukromá osoba nebo jako podnikatel, když vás obklopuje špinavé okolí? Velký státník Benjamin Disraeli jednou řekl „Čistota a pořádek nejsou záležitostí vrozených schopností, ale vzdělání. A jako u většiny skvělých věcí, musíte pro ně rozvíjet svůj cit.“

Přemýšlejte mí přátelé: někdo může strávit celý den vymýšlením způsobů, jak vydělat peníze, ale skvělé nápady se nepovalují na hromadách odpadků. Dobré nápady jsou skvělá věc a velké myšlenky nepřichází ze špíny.

Udělejte sami sobě službu a ukliďte si. A zatímco budete uklízet, tak si i osvěžíte svého ducha a budete schopni vytvořit místo, kde můžete relaxovat a odpočívat, místo, kde vaše mysl může tvořit a hrát si.

Proto si pamatujte: Feng Shui nelze vnímat jen v běžném významu, Feng Shui také znamená – vydělat víc peněz.

zdroj: www.fengsuej.com